Mozgásterápiák
Személyre szabott megoldások az egyedi igények alapján. Állapotfelmérést követően pontosan tudjuk, hogy mire van szükséged. Addig is olvass többet az általam alkalmazott módszerekről!
Testünknek a kielégítő mozgásra pont annyira van szüksége, mint a tápláló ételre, a friss levegőre, vagy a pihentető alvásra. A mozgás lételemünk ezért, ha életünk végéig meg szeretnénk őrizni a testünk egészségét, gondoskodnunk kell a kellő napi adag mozgásról is.
A mozgásterápiák hatásai
Élettani hatása:
A megfelelő és rendszeres mozgás hatására nő az izomerő, javul a keringés, az O2 ellátás, az ízületek mozgásterjedelme javul, intenzívebb lesz a szénhidrátanyagcsere, javul a májfunkció, a koleszterinszintet szabályozza, a fehérje lerakódást megakadályozza a kötőszövetekben, endogén opiátok termelődnek, belső elválasztású mirigyek aktiválódnak, és szabályozza a vegetatív idegrendszert is.
Pszichés hatása:
A megfelelő és rendszeresen végzett mozgás hatására javul az önbecsülés és az önértékelés, nagyobb lesz a stressztűrő képesség, javul a hangulat, levezeti az agressziót, javul az önismeret, a tudatosság és az önkontroll, jobb lesz a testkép kialakítása, a saját ellenállások leküzdése is (mint például a lustaság, a kishitűség), egyúttal emelkedik a teljesítmény és a motiváció is.
A testedzés kedvező hatása a perifériás erekre és a keringésre:
- A vázizomzat erei kitágulnak, a vérellátás javul, amely hat az érszűkület kialakulása ellen.
- Az erek fala öregkorig megtartja a rugalmasságát az érfalak izmainak rendszeres mozgása következtében.
- A perifériás ellenállás csökken, azaz a szisztolés vérnyomás a fiatalkori érték közelében marad.
- Az erek saját anyagcseréje nő, kisebb az érelmeszesedés kockázata.
Egyéni mozgásterápia
Az állapot és az igényeknek megfelelően összeállított, betanított mozgások összessége, amely előre egyeztetett rendszerességgel való végzése esetén kedvező hatást gyakorol a testre.
Mielőtt belevágunk a közös munkába, szükség lesz egy komplex állapotfelmérésre és egy személyre szabott terápiás tervre. Az adott probléma igényelhet egyéb kiegészítő terápiát is.
Így zajlik velem az egyéni mozgásterápia:
Tudásommal arra törekszem, hogy kihozzam belőled a legjobbat! Az egyéni mozgásterápiák alkalmával személyesen is találkozunk, állapotod javulásával ritkulnak ezek az alkalmak. Ezeken a foglalkozásokon megtanítalak a saját állapotodra összeállított gyakorlatok helyes kivitelezésére. A kapott gyakorlatokat otthon is elvégezheted, a rendszeres ismétlés mindenképp javítja a terápia eredményességét.
Ezek az alkalmak csak rólad és a fejlődésedről szólnak. Nem kell feszengened, ha valami elsőre nem megy könnyen, én hozzásegítelek a sikerélményhez a jelenlegi állapotodban is. Kényelmes ruházat viselése javasolt, amiben szabadon mozoghatsz és kényelmes is.
Mozgásórák
A csoport összetételének, igényeinek megfelelően összeállított gyakorlatsor, melynek felépítése: légzőgyakorlatok, bemelegítés, meridián pontok kezelése, mozgás sorozatok, nyújtás, levezető légzőgyakorlat.
A csoportos alkalmak során szintén nagy figyelmet kap az egyén és a gyakorlatok helyes kivitelezése. Ötvözzük a már (egyéni terápiában) elsajátított mozgás és mozdulatsorok megerősítési folyamatát, biztosítjuk új feladatok betanulását.
A foglalkozásokon lehetőség van az új mozgásformák változatos helyzetekben való begyakorlására, illetve a technikák csiszolására.
Jóga
A jóga régi keleti, indiai bölcseleti rendszer. Célja a test, lélek és a tudat szabályozása által az egyensúly, a harmónia, a tökéletes egészség megteremtése és biztosítása.
A jóga tulajdonképpen egy életforma, amely magába foglalja a filozófiai hátteret, az ászanákat, a légzőgyakorlatokat, az erkölcsi parancsolatokat és erényeket, az érzékektől való visszavonulást, a figyelem egy pontra való irányítását, a meditációt és a belső béke elérését.
Ha kiemeljük az ászanákat, mint mozgásformát, a hozzájuk szervesen tartozó légzésekkel, akkor elmondhatjuk, hogy azon kívül, hogy egy hatásos értorna, olyan testrészeket mozgat meg, amely a maga nemében egyedülálló. Megtornáztatja minden izmunkat, nyújtja az egész fascia rendszert, masszírozza belső szerveinket, átmossa az ereinket, anti - aging hatású, megnyugtatja és harmonizálja az idegrendszerünket. Helyreállítja a csontokat, javítja a testtartást. Lecsillapítja, nyugtatja az elmét, összpontosítja a figyelmet. A belső szervekre gyakorolt hatásával javítja a szervezet egészségi állapotát.
Természetesen a fent említett hatásokra akkor számíthatunk, ha az ászanák helyesen kivitelezettek, és a folyamat jól felépített. Idővel rájön az ember, hogy a jógának akkor van igazán értelme, ha nem csak az ászanákról szól, hanem mindenről, ami évezredek óta hozzá tartozik.
Senior torna
Fitten az ezüst években is? Velem menni fog!
A senior torna elsősorban az 50-60 év feletti korosztály számára tervezett, azonban túlsúllyal vagy magas vérnyomással küzdő résztvevőknek is ajánlott. Az órán végzett gyakorlatok könnyen kivitelezhetők. Fő célunk a gerincstabilizáló izmok erősítésére és mobilizálására helyezése.
Mozogni idősebb korban is szükséges, a preventív (megelőző) senior torna 50 év felett szinte kötelező! Sokan nem gondolnak arra, hogy az idősebb korban végzett testmozgás, vagyis a senior torna, jóval nagyobb változást hoz az életminőségünkben, mint a fiatalok esetében. Hiszen ennél a korosztálynál a látványos funkcióromlás megakadályozása a cél. A senior torna gyakorlatait úgy állítjuk össze, hogy a fent idézett negatív változásokat megelőzzük vagy megállítsuk, és a funkciót helyreállítsuk.
A senior torna nem öncélú, hanem funkcionális. Célja, hogy a mindennapi életünket megkönnyítse, az önálló életvitelünket minél tovább fenntarthassuk, és magunkról (s lehetőség szerint unokáinkról is) gondoskodni tudjunk minél tovább.
Változatos, hangulatos edzés forma a mozgásórák gyakorlataival.